Adrenalinová zábava

Canyoning

Canyoning mnoho lidí stále nezná, ikdyž se jedná o celosvětově se rozšiřující adrenalinovou zábavu. Vznikl ve Francii, ale nyní ho můžete zkusit pomalu kdekoliv na světě. A právě konkrétně v okolí Lago di Garda jsou k jeho provozování takřka ideální podmínky. Jeho podstatou je průchod korytem zpravidla divoké řeky. Asistenci vám dělají zkušení instruktoři, kteří trasu velmi dobře znají. Ve své podstatě se brodíte vodou, skáčete do hlubokých tůní, jezdíte na kamenných skluzavkách, slaňujete, prostupujete vodopády a děláte mnoho dalších zábavných kreací v divoké vodě. V drtivé většině si ale opravdu bez průvodce a patřičného vybavení sami neporadíte. K vybavení patří mimo jiné tlustý neopren (nárazy vody z vysokých skoků mohou být bolestivé), helma, boty, horolezecký úvazek a případně i rukavice. Toto vše vám samozřejmě kvalitní průvodce zapůjčí. Pozitivní je, že v okolí Gardy je hned několik firem, které se průvodcováním zabývají a také několik přírodních kaňonů. Já osobně mám dobrou zkušenost se společností Canyon Adventures, kteří sídlí v Torbole (canyonadv.com). Výběr mají ze všech dostupných bezpečných kaňonů a ceny podobné jako konkurence. Dobré na službě je, že svoje auto necháte na parkovišti u pobočky a oni vás vlastním mikrobusem převezou na start kaňonu. Řidič mezi tím přejede ke konci i s vašimi suchými věcmi, což v danou chvíli opravdu oceníte.

Paragliding

Paragliding nad jezerem je dalším velmi populárním adrenalinovým sportem na Gardě. Nejlepším místem pro seskoky je Monte Baldo, což je nejvyšší hora, která se tyčí nad jezerem. Na vrchol vás pohodlně vyveze otáčející se panoramatická lanovka. Z Balda se skáče z mírně se svažující planiny (severně od horní stanice lanovky). Když se vám nebude chtít skákat, je zajímavý pouhý pohled na celou přípravu a samotný vzlet (který se ne vždy povede). Pokud si chcete zaplatit tandemový seskok s instruktorem, zkuste Fly 2 fun (tandemparagliding.eu). Míst, odkud se dá skočit a příjemně se proletět je v okolí Gardy jistě více, ale Monte Baldo je prostě nejoblíbenější.

Wakeboarding a vodní lyže

Vodní lyže a wakeboarding nejsou kupodivu na Gardě až tolik populární. Je to dáno především tím, že je zde spousta jiné zábavy a sportů, které si jinde moc neužijete. I přesto se najde několik míst, kde si tyto sporty můžete vyzkoušet. Jednou z možností je například X – centrum v Malcesine, což je česká firma, která nabízí spoustu dalších aktivit. Další možností je například Windriders v Limone, Newschool v Brenzone, Parasailing center Bardolino nebo Gardawake v Lasize. Vetšina firem nabízí i doprovodnou zábavu pro ty, kteří se třeba na lyže nebo wake necítí. Můžete tak vyzkoušet jízdu na kruzích nebo tažení na banánu.

Tahačky na čemkoli

Jak již bylo zmíněno, i na Gardě můžete vyzkoušet spoustu nejrůznějších plavidel, která jsou tažena za rychlým člunem. Specialistou v tomto oboru je společnost Gardawake, která sídlí v Lasize. Vyzkoušet můžete již zmiňovaný banán, který je až pro 7 jezdců. Zajímavý je pak parasailing, kdy letíte na padáku za lodí a můžete si jí užít také jako tandem ve dvojici. Klasikou jsou pak kruhy, kterých může být i několik vedle sebe. Zajímavostí je crazy disc, který se místy vznáší nad hladinu. Super je také lavice, která pojme až 4 dospělé jezdce.

Flyboard

Novinkou v adrenalinové zábavě na vodě je Flyboard. Princip je vcelku jednoduchý, stoupnete si na desku, ke které vám přidělají nohy páskou. Z pod ní tryská velmi silný proud vody, který vás vynese vzhůru. Je to opravdu super a netradiční zábava. Ovládání však není nejjednodušší a vyžaduje výuku a posléze i asistenci od instruktora. Zkušení borci dokážou až neskutečné věci, nejrůznější přemety, otočky nebo i plavbu pod vodou. Zařízení je poháněno vodním skútrem s vysokým výkonem. Tlak vody, který skútr vytvoří, se přenáší ohebným potrubím do trysek pod nohy aktéra. Začátečníkům ovládá sílu tlaku přímo instruktor na skútru. Společností, které nabízejí Flyboarding je více, zkuste opět například Gardawake, nebo Flyboard center Garda.

South Garda Karting

Mnoho z vás se určitě již někdy projelo motokárou. S velkou pravděpodobností to však bylo v některém z pater parkoviště nákupního centra. Zábava to je docela dobrá, ale okruh je to hodně krátký a míst k předjíždění kvůli úzké trati není mnoho. Pro toho, kdo si jízdu v motokáře chce opravdu užít, je připraven okruh South Garda Karting. Vybaven je oficiálním paddockem, velkou tribunou, zázemím pro jezdce a především opravdovou asfaltovou závodní dráhou s mnoha zatáčkami a cílovou rovinkou. Na okruhu se pořádají i oficiální závody, ale mimo ně je samozřejmě možné si motokáru pronajmout a zazávodit si. K dispozici jsou 4 druhy motokár, slabší s maximálkou 60 km/h, silnější, která jede 80 km/h, dvousedadlová a minikart pro děti. South Garda Karting naleznete jihovýchodně od Lonata.

Potápění

Potápění je na Lago di Garda také poměrně oblíbené. Na severu jezera nalezneme celkem 10 potápěčských stanovišť, které se táhnou od Ponale až po Navene. Konkrétně jsou to oblasti okolo Sperone, Porto San Nocoló, Riva de Garda, Torbole, Tempesta a Navene. Průzračná voda dostane pod hladinou blankytně modrou barvu. K vidění jsou kromě nespočetného množství ryb a živočichů také například vraky lodí, socha na útesu, vstupy na Tempestu, strmé útesy v Calcarolle nebo velká socha Krista v přístavu San Nicolo. Pro výuku s instruktorem využijte některý s potápěčských klubů, například Arco Sub (sídlícího jak jinak než v Arcu) nebo Gruppo Sommozzatori Fipsas (sídlícího v Rivě del Garda).