O Gardě

Lago di Garda je dokonalou přírodní perlou severní Itálie. Pro návštěvníky, kterých sem ročně zavítají téměř 3 miliony, otevírá náruč plnou sportovních, ale i kulturních zážitků. Když se řekne Lago di Garda, mnohým se vybaví mekka sportovců. Téměř každý si zde přijde na své. Zvlášť vyhlášený je zde windsurfing, Garda totiž díky svému unikátnímu tvaru využívá fyziky a nabídne windsurfařům ty nejlepší podmínky v Evropě. Okolní hory milují horolezci a via ferratisté. Cyklisté považují region okolo jezera za jeden z nejlepších v Evropě. Sportů je však na Gardě možno provozovat bezpočet. Na stranu druhou volí mnoho návštěvníků Lago di garda jako plážovou dovolenou s dětmi. Mnoho zábavních parků, velmi kvalitní infrastruktura, malebná městečka a krásné pláže k tomu jen vybízejí.

Jezero je specifické svou výjimečnou polohou. Na severu se k nebi táhnou 2200 metrů vysoké horské masivy Gardských Alp. Podnebí je teplé, ale s horským charakterem. I kultura a stavby připomínají spíše Rakousko nebo úplný sever Itálie. Severní část Gardy proslula především díky sportovnímu vyžití. Snad nejproslulejší je na Gardě windsurfing, za větrných dní (kterých je na Gardě většina) můžete na hladině spatřit stovky, možná i tisíce windsurfařů. Mezi další oblíbené sporty patří horolezení, via ferrata, cyklo, horské tůry, ale také třeba inline bruslení nebo canyoning. Jih je úplně jiný, velmi teplý a prosluněný. Typické jsou dlouhé promenády a pláže kolem jezera, které je na jihu o mnoho teplejší. Jižní část jezera připomíná spíše moře. Je proto oblíbené spíše jako rekreační místo pro dovolenou, nebo aktivnější s dětmi.

Nejvýznamnější vliv na tvarování Gardského jezera měla doba ledová. Horniny rozbité tektonickou činností byly za pomoci ledovců posunovány směrem k jihu. Jazyk ledovce, který formoval Gardské jezero dosahoval na okraji Alp výšky až 400 metrů. Ledovcové jazyky a voda z tajícího sněhu prohloubily zářezy řek do údolí ve tvaru V. Nejvíce je ledovcová činnost patrná u městečka Nago, kde se nacházejí takzvané ledovcové mlýny. Protáhlý tvar italských jezer připomíná norské fjordy. V mírném, až subtropickém klimatu Lago di Garda se můžete setkat s neobyčejně rozmanitou druhovou základnou zvířat a rostlin. Přesto lze krajinu kolem Gardy považovat spíše za kulturní.

V okolí Gardy si svou zálibu najde snad každý, i proto se dlouhodobě řadí mezi top evropské destinace.