Nákupy a co přivézt z Gardy

Tím nejlepším, co můžete z Gardy přivézt, jsou jistě místní produkty. Zejména víno, olivový olej, sýry, těstoviny a nebo destiláty.

Oblast v okolí Lago di Garda je díky svému klima velmi vhodná pro pěstování vína. Tím nejpozoruhodnějším je víno z hroznů odrůdy Nosiola, které je velmi jemné, ale zároveň chuťově přitažlivé. Dalšími tradičními a pro oblast typickými odrůdami jsou Schiava a Lagrein. Specialitou je Garda Classico Rosso, víno velmi výrazné chuti. Pokud bych měl doporučit, určitě ochutnejte jakékoliv víno z oblasti Bardolino, například od vinařství Zeni. V okolí Gardy se samozřejmě pěstuje i řada světových odrůd. Těm, kterým se zde dobře daří jsou Cabernet, Merlot, Chardonnay, Pinot nebo Sauvignon.

Jiným oblíbeným suvenýrem je za studena lisovaný olivový olej. Hledejte především výrobky s označením D.O.P, což je chráněná oblastní známka pro Lombardii. Místní lisovny si zachovávají tradiční postupy ve výrobě, které si nesou mnohdy i ze středověku. Samotné olivy bývají velmi kvalitní, díky dobré ochraně olivovníků před parazity. To prozradí i velmi staré olivové stromy, které stále plodí úrodu. Oblíbený je také olej z oblasti Trentina, ten je chuťově podobný, ale postrádá sytou barvu toho lombardského.

Sýry jsou v Itálii možná populárnější než víno. Kdekoliv kolem Gardy sežene nejrůznější druhy sýrů z celé Itálie. Mezi ty místní patří sýr Tremosine, který je charakteristický svou smetanovou chutí a vůní, která přechází do sladka. Je typický skvrnitostí a je poměrně měkký. Jiným tradičním je Garda cheese, částečně vařený, horský, smetanový sýr. Mléko pochází výhradně z hnědého skotu z oblasti Brescia. Posledním sýrem je Crude, opět z Tremosine. Je hrubý s výraznou chutí a vůní. Podmínky pro zrání jsou velmi přísné.

U těstovin vyzkoušejte ty, které nesou označení Valeggio, které jsou vyráběné výhradně ručně. Mezi destiláty jasně vévodí Grappa, tedy pálenka z hroznů. Oproti české slivovici nebývá tak jemná, ale musím říct, že jsem si ji velmi oblíbil a vždy si jednu lahvinku přivezu. Zkuste Grapu, která je vyrobená z odrůd Nosiala, Schiava, Teroldego nebo z odrůdy Marzemino. Zapomenout nemůžeme také na slavné Limonchello (likér z citronů), nejlepší je ten přímo z Limone a nebo Amaretto.

Co týče míst, kde nakupovat, tak vyzkoušejte jistě některé z tržišť. Sýry nebo uzeniny se nemusíte bát nakupovat i v supermarketu (můj oblíbený je Poly, který má velký výběr všeho za přijatelné ceny). A pak samozřejmě malé obchůdky v centrech měst. Zkuste třeba Delirium Tremens v Rivě (obchůdek s jídlem a pitím).

Dozajista se vyvarujte nákupu jakýchkoli starožitností (pokud nejste odborník). Většina velmi staře vyhlížejících výrobků jsou padělky. Narazit na ně můžete na většině tržišť, ale často také i v kamenných obchodech.

Na severu Gardy pak naleznete bezpočet obchodů se sportovním vybavením. Většinou na sporty, které jsou nejvíce provozované. Nákup v akcích zde bývá zpravidla výhodný pro windsurfaře, kitisty, paraglidisty a horolezce.