Doprava na Gardu

Autem na Gardu

Cesta autem na Gardu je vcelku pohodlná, i přesto, že k severnímu cípu je to z Prahy zhruba 750 kilometrů. Pokud chceme jet nejrychlejší cestou, musíme počítat s poplatky za dálniční známku v Rakousku (10 denní cca 9 Euro), poplatek za průjezd Brennerským průsmykem (jeden směr 9 Euro) a platbu za italské dálnice (cca 15 Euro). Podstatné je, že se všemu dá vyhnout, nicméně cestu to časově i kilometrově prodlouží. Navíc úspora paliva za rovné úseky a mírnější stoupání velkou část poplatků vrátí. Pokud byste se přeci jen rozhodli nevyužít dálnice přes Brenner, doporučuji tak učinit přes den. Cesta se vine nádhernou krajinou a navíc Brennerská dálnice a její mostní pilíře jsou téměř uměleckým dílem.

Z Prahy je nejlepší zvolit cestu přes Německo. Po dálnici D5 opustíme Českou republiku na hraničím přechodě Rozvadov. Po cestě č. 6 pokračujeme až na křižovatku Oberpfäder Wald, kde najedeme na dálnici č. 93 směr Regensburg. Po této dálnici jedeme až na křižovatku Dreieck Hollendau, kde se napojíme na dálnici č. 9, která nás dovede až do Mnichova (k barevně svítící Alianz Areně). Odtud pokračujeme dál po dálnici č. 99 (v podstatě obchvat Mnichova) až ke křižovatce München-Süd, kde najedeme na dálnici č. 8.. Na sjezdu Dreieck Inntal odbočíme na dálnici 93, která nás přivede do Rakouska, a stane se z ní A12. Po A12 jedeme až k Innsbrucku, kde sjedeme na A13 na sjezdu Innsbruck-Mitte. Dálnice A13 nás dovede až do Itálie, k Brennerskému průsmyku. V Itálii je to velmi jednoduché, po opuštění Brenneru jedeme celou dobu po dálnici A22 (mineme například Bolzano nebo Trento). Za Roveretem však zbystříme a sjedeme na Sud-Ladi Garda Nord směr Torbole.

Z Brna je praktičtější jet rovnou přes Rakousko. Přes Znojmo se napojíme na silnici 303 v Rakousku a pokračujeme po L27 ve směru St. Pölten až na S5 a posléze křižovatku Knoten Jettsdorf na S33, přes které se napojíme na oblíbenou A1. Ta nás dovede až do Německa na křižovatku dálnic 8 a 93 Dreieck Inntal. Odtud už je cesta stejná jako z Prahy (viz výše).

Veřejnou dopravou

Na Gardu se samozřejmě lze dopravit i jinak, než jen autem. Ale přeci jen, Garda není jedno město, kde se dopravíme kamkoli hromadnou dopravu (i ta zde funguje). Proto je o mnoho složitější se kamkoli dopravit, už vůbec nemluvě o nástupních místech via ferrat, turistických treků a tak podobně.

Vlakem s 2-3 přestupy se dá vcelku pohodlně dojet do Trenta, Rovereta (odtud nejlépe autobusem) nebo do Verony (odtud lze ke Gardě dojet lokálními vlaky – Desenzano nebo Peschiera). Letadlem je nejlepší dosednout v Bergamu (což je mimochodem krásné město) a odtud dále pokračovat vlakem – více na samostatných stránkách o Bergamu. Autobusem do oblasti zajíždí Flixbus a také český RegioJet (ten doporučuji před Flixem, je pohodlnější).