To nej z Gardy

Lago di Garda a přilehlé okolí je doslova přošpikováno zajímavostmi a památkami, kulturou a nejrůznějšími aktivitami. Mnoho lidí vyráží k břehům Gardy především kvůli sportovnímu vyžití, menší skupinka pak za kulturou a památkami. Ale i mezi sportovci jsou okolní krásy oblíbené a hlavně sportovat celou dovolenou mnohdy ani není možné. A hezký výlet může pobyt jen obohatit. Co ale navštívit? Níže přináším přehled toho nej okolo Gardy, přehledně rozdělný na severní a jižní část, na konci stránky pak najdete mapku se všemi místy.

 

To nej ze severu Gardy

Monte Baldo při cestě na Gardu prostě nesmíte vynechat. Baldo je totiž nejvyšším vrcholkem, který je u břehů jezara Garda. Nejpůsobivější je samozřejmě rozhled, který nabízí jak na jižní, tak severní část jezera. Snámé je také díky moderní lanovce, která se otáčí dokola, a také díky paraglidingu, který je zde hojně provozován.

Cascata Varone jsou další perlou nedaleko Gardy. Jedná se o jeskynní vodopády. Díky unikátním stezkám a působivému nasvíce můžete padající vodu sledovat z několika pater. Obrovská masa vody se zře řítí dolů z desítek metrů. Počítejte s vodní tříští, je tedy vhodne i sebou vzít nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Součástí parku je také malá botanická zahrada.

Arco je malebné městečko vzdálené od Gardy zhruba 5 kilometrů severně. Typycké uličky a spousta restaurací a tratorií dotváří malebný ráz tohoto místa. Arco je mimo jiné centrem horolezců na Gardě a koná se zde i světový šampionát v lezení. Navštívit musíte také hrad Castello di Arco, který se vypíná nad městem. Cestou na hrad projdete krásné cestičky mezi olivovníky. Za zmínku stojí také místní Arboretum.

Malcesine je městečko, které leží přímo pod Monte Baldo. Proslavilo se především jako ráj surfařů. Malcesine leží v mírném kopci, který se táhne přímo od břehů Gardy. Nádherné jsou místní uličky, které přímo vybízejí v večerní procházce. Nezapomně také navštívit středověký hrad Scaliger na severu.

Riva del Garda, prakticky hlavní město severu Gardy. Typycká je pro něj promenáda podél celého sverního břehu Gardy, která vede až do Torbole. Součástí proménády je samozřejmě několik pláží a bary. Navštivte centrum městečka s přístavem, náměstím a hodinovu věží. Za zmínku stojí také místní vodní hrad a krásné výhledy na okolní hory.

Lago di Tenno je zaručeně nejmodřejším jezerem široko daleko. Leží zhruba 5 kilometrů severozápadně od Gardy a je skutečně tak blankytně modré, až se tomu ani věřit nechce. Je poměrně mělké a díky tomu na místní poměry vcelku teplé. Je tak velmi oblíbené v letních měsících jako nádherné koupaliště s průzračnou vodou. Uprostřed jezera je ostrov, který se při nedostatku vody promění v poloostrov.

Lago di Ledro je menší jezerní bráška Gardy. Leží severozápadně od Lago di Garda a je oblíbené především pro svůj klid. Díky tomu, že se nachází ve vyšší nadmořské výšce, je vyhledávané také mezi cykloturisty. Krom procházek kolem jezera je možné si zapůjčit například loďku. Je vhodné ke koupání, v některých mělčích částech je možné vidět až na dno. K Ledru spojení po silnici přímo z Rivy del Garda ( poměrně dlouhou část přes tunel. Druhou možností, jak se k ledru dostat je Old Ponale road, což je stará, původně válečná stezka. Nyní je z ní asi nejslavnější cyklotrasa na Gardě.

Limone sul Garda je krásné městečko, které leží při strmých svazích přímo u jezera. Jak již název připomíná, je Limone proslulé především díky své produkci citronů a výrobků z nich. Přímo v centru najdete desítky citroníků, které v létě plodí krásné citrony. Limone sul Garda je oproti ostatním letovisků poměrně klidné. Na windsurfaře zde narazíme, ale už ne v tak hojném počtu. Obecně je vhodné spíše ke trávení odpočinkové dovolené na severu Gardy.

Old Ponale road, kterou jsem zmiňoval výše, je nejoblíbenější a turisty logicky nejvíce vytěžovaná cyklotrasa na Gardě. Začíná v severozápadním cípu Gardy a kousek se vine podél západního břehu a pak uhne do prudkého stoupání Ponálského průsmyku. Strada del Ponale, jak se jí říká v Italštině, byla původně vojenskou cestou za První světové války. Je to mnohde patrné, především hned na začátku, kde si můžeme povšimnout obrněného bunkru, který se tyčí přímo nad tunelem. Odtud Rakušané kontrolovali sever Gardy.

To nej z jihu Gardy

Být na jihu Gardy a nenavštívit Sirmione je asi jako jet do Pisy a nevidět vež. Sirmione je totiž nádherné historické město, které leží na polostrově v nejjižnější části Gardy. Centru dominuje především hrad Scaligero. Přes jeho nádvoří vede jediná cesta suchou nohou do centra. Zajímavostí je padací most a fakt, že téměř celý hrad obklopuje voda. Sirmione je také známé svými lázněmi a sirnými prameny. Ty vyvěrají v hloubce 19 metrů 300 metrů od pobřeží.

Na nejsevernějším cípu polostrova se nachzí vila Grotte di Catullo (Catullovy jeskyně). Tedy lépe řečeno ruiny této staré římské vily. Stavba započala v prvním století před naším letopočtem a dokončena byla až téměř o sto let později významnou veronskou rodinou Valerii a byla pravděpodobně sidlem významného římského básníka Catulla. Základy vily jsou hlobené do skály a celková rozloha sídla je více než 2 hektary. Ve středověku však podlehla skáze, kdy místní používali její zdi jako materiál pro výstavbu vlastních domů.

Isola del Garda, jak již název napovídá, je jedním z gardských ostrovů. Leží nedaleko města Saló a v současnosti jej vlastní rodina Cavazzů, kteří žijí v místní rozsáhle vile a pěstují olivy. Olivovníky však nejsou jediným rodinným přijmem, od roku 2002 je ostrov zpřístupně turistům a je možné jej navštívit s průvodcem. Součástí prohlídky jsou olivové sady a procházka po ostrově. V části vily je pak zpravidla připraveno malé občerstvení. Lodě plujicí k ostrovu vyrážejí z mnoha měst, Gardone Riviery, Saló, Gardy, Desenzana a také z přístavu v Sirmione.

O Gardalandu se rozepisuji na jiné podstránce webu. Ve zkratce jedním z nejlepších zábaních parků v Evropě. Najdete zde bezpočet nejrůznějších atrakcí pro malé i velké (a především pro dospělé). Jsou zde atrakce, které známe většinou jen z filmů. Několik horských drah, přičemž ty nejrychlejší překonávají rychlost 100 kilometrů za hodinu, volné pády, zábavné hry, nejrůznější otáčecí atrakce, ale také adventury, kdy zjíždíte divoukou řeku na obřím kruhu nebo ve vydlabané kanoi z kmene stromu a mnoho a dalšího na Vás čaká v Gardalandu.

Stejně jako Gardaland, tak i Caneva Akvapark si zasložil podrobnější info na samostatné podstránce. Caneva je krásný a čistý akvapark, kteryý nabídne desítky atrakcí. Typacké jsou nejrůznější tobogány a skluzavky, zabávný je také průjezd dovokou řekou na krizích s řadou tůní. Pro adrenalinové nadšence je tady mnoho hodně průdkých skluzavek nebo tobogán zakončený skokem do vody. Opomenout nejde ani část určenou malým dětěm, pirátskou zátoku, bazénky a spoustu malých skluzavek. Navíc se akvapark každý rok rozrůstá o něco nového.

Pokud jste se ubytovali na jihu Gardy nelze než doporučit výlet do Verony. Od Peschiery del Garda je vzdáleno pouhých 30 minut jízdy automobilem. Verona je městem Romea a Julie a může pochlubit mnoha krásnými památkymi. Asi nejznámější je Casa di Giulietta (Juliin dům) s ještě známějším balkonem. Za navštěvu také jistě stojí náměstí Bra, na kterém je Římská aréna, ve které se konaly gladiátorské zápasy. Navštívit také jistě musíte náměstí delle Erbe s povětsným zelným trhem, kde bývalo římké fórum.

Na jihu Gardy je spousta zajímavým městeček která stojí za prozkoumání. Začněte však Desenzanem del Garda, městečkem, které hledí ze svého zálivu přímo na Sirmione. Najdete zde typické městské promenády, které se jako stvořené hodí k večerní procházce. V samém srdci města je řada propojených náměstí, které jsou plné kaváren a tratorií. Nabízejí vynikající zákusky, zmrzlinu a místní tradiční pokrmy. Městečko je také součástí Světového dedictví UNESCO, díky domům na kůlech, které jsou součástí souboru historických domů na kůlech v Alpách.