Sportovní vyžití

Oblast okolo Lago di Garda je doslova rájem pro všechny sportovní nadšence. Na většinu oblíbených letních, ale také některých zimních sportů jsou tu doslva ideální podmínky. Níže je výčet těch největších sportovních pecek, které jsou da Gardě provozovat. Pro podrobnější info o sportech zkuste třeba www.jezerogarda.cz.

 

Windsurfing a kiteboarding

Windsurfing a Garda jsou slova, která mají ve světě surfařů možná i stejný význam. V celé Evropě a možná i na světe nenalezneme lepších podmínek pro provozování tohoto krásného sportu na sladké vodě. Hlavním důvodem je Termika, která na gardě funguje až s neuvěřitelnou jistotou a také tvar jezera. Ráno klesá (fouká) chladnější vítr z hor a vane od severního břehu k jihu. Tomuto silnějšímu větru se říká Vento (též Peler). Odpoledne se vš otáčí a přehřáty vítr z jihu se dere nahoru. Proto fouká od jihu k severnímu břehu. Druhému odpolednímu větru se říka Ora, je slabší (ale pořád na ws ideální) a je vhodný také pro začínající jezdce. Už i z toho důvodu, že vás vždy zanese k severnímu břehu. Rychlosti větru také napomáhá již zmiňovaný tvar jezera, který se chová jako Venturiho Trubice. Windsurfing, jako většina sportů, je nejlepší v severní části jezera. Top místa jsou pak Limone, Riva, Torbole a Malcesine, kde také sídlí většina surfařských středisek. Windsurfing si není problém půjčit, dobré zkušenosti mám se společností Surfsegnana v Torbole (mají mimo jiné super přístup do vody).

Kiteboarding je na Gardě možná trochu překvapivě hodně upozaděn a hraje tak říkajíc až druhé housle. Na Gardě jsou totiž z bezpečnostních důvodů pouze dvě nástupní místa, kde lze využít kite. První je v Navene (nedaleko Malcezine) druhé je v Campione. Navíc se musíte stát členem místních klubů a dodržovat jejich pravidla. Garda prostě patří windsurfařům.

Via Ferrata

V Itálii a Rakousku najdete jistě mnoho zajímavějších, adrenalinovějších a vyšších Via Ferrat. Z několika důvodů jsou však Via Ferraty v okolí Gardy neméně oblíbené, jako ty v Cortině nebo na Dachsteinu. Ty Gardské sice nejsou z nejvyšších, ale musíme si uvědomit, že klesám témě z nulové výšky. Pohled na Gardu shora je pak nezaměnitelný. Faktem také zůstává, že některé Gardské Via Ferraty vznikly původně jako vojenská trasy při opevnění na hranicích. Součástí jsou tak unikátní cesty skrz tunely v horách. Co také nahrává Gardským ferratám je počasí, teplo a slunečno tu bývá velmi často a to po mnohem delší dobu než v Alpách. Via Ferrat je tu mnoho, které jsou tedy ty nejlepší?

Pokud jste na Gardě poprvé a váhate jakou ferratu jít jako první, na rozlezení 100% doporučuji Sentiero attrezzati Colodri, což je krásné B/C přimo od kempu v Arcu na cca 3 hodinky. Perfektní ferrata je pak Via Ferrata Rio Salagoni, která se vine kaňonem řeky až k hradu Drena, pohodové Céčko na cca 2 hodiny. Asi nejlasičtější ferata je pak Via dell´ Amicizia, klasická žebříkovka na vrchol přímo nad Gardou, nástup je trochu strmý. Obtížnost je snadná B/C s celkovou dobou zhruba 6 hodin. Mezi další parádní se pak řadí několik mezi sebou propojených ferrat, které jsou součástí zmiňovaných vojenských cest. Jsou to Via ferrata Susati, Via ferrata Foletti a Sent. dei Camminamenti.

Horská Kola

Garda má co nabídnout také cyklistům. Obecně přetrvává názor, že cyklistika okolo Gardy patří k těm náročnějším. Není to úplně pravda, pokud na kolo nevyrážíte třikrát do roka na nákup do supermarketu. Oblíbeným cyklistickým startem je totiž výše položené Lago di Ledro, odkud vedou desítky tras po příjemnějších cestách. Vyjet tak můžete na některý vrcholek s menší námehou. Mezi dva super cyklo typy patří Monte Baldo, kam si kolo vyvezete pomocí lanovky. Pak na Vás čeká už jen super dlouhý sjezd po hřebenech. Druhým trailem je trasa Ponale, která se vine od Gardy po jejím západním břehu a poté stoupá malebnou krajinou až jezeru Ledro. Strada del Ponale je tu od roku 1851, kdy to byla jediná spojnice s Valle di Ledro, její součástí je také několik tunelů.

Horská turistika

Horská turistika je evergreenem Alp a jinak tomu není ani v okolí Gardy. Díky nezaměnitelným výhledům si místní turistické tracky rychle oblíbíte. Nejvíce značených cest je při severozápadním cípu jezera, na masivu Monte Baldo a také nad městečkem Arco. Při cestě místními horami se nenechte zmást příjemným teplým počasím, které panuje dole u vody. Hory zde dokáží být stejně zrádné, jako kdekoli jinde. Krom tepplejšího oblečení a pevných bot by ve výbavě každého horala na Gardě neměla chybět čalovka nebo alespoň malá svítilna. Mnohdy totiž narazíte na tunel a nebo huže horu protkanou tunely, kde jsou i křižovatky (!). Mluvím z vlasní zkušenosti, kdy jsme jednou, ještě mimo dobu chytrých telefonů se svítilnou, hledali správnou odbočku při svitu zapalovače.

Horolezení

Tak jako jsme samotnou Gardu a její vodní hladinu nazvali rájem windsurfařů, pak její severní část a především okolí městečka Arco musíme nazvat rájem sportovních horolezců. Pokud se v této oblasti vyskytnete, uslišíte nekonečné cvakání karabin snad ze všech směrů. Skály vhodné k lezení jsou navíc rozesety na spoustě dalších míst, po úbočích i v těsné blízkosti jezera. Méně známou oblastí je Marciaga nedaleko městečka Garda. Co je platné, že na Gardě si zaleze opravdu každy, úplný začátečník i profesionál s mnohalétými zkušenostmi. Osobně nejsem žádný velký horolezec, spíše jsem na Via Ferraty, ale co vím od kamarádů, tak jsou cesty okoly Gardy ve výborném stavu, neoklouzané. Lezení je samozřejmně pouze na vápenci. Jako horolezeckou zajímavost vyzkoušejte Corno di Bo Climbing Cliff.

SUP

SUP, neboli též stand up paddle nebo taky paddleboarding je hodně mladý sport, který je ve své základní verzi zcena nenáročný a tak vhodný pro širokou škálu uživatelů. V podstatě máte surf o hodně velkém výtlaku (velmi stabilní) a dlouhé pádlo, pomocí kterého se ve stoje odrážíte od hladiny. SUP je ideální pro ty, kteří si netroufají windsurfing, ale i přesto si chtějí úžít „výlet“ po jezeře na vlastní pěst. SUP je opravdu o mnoho snažší než například klasický surfing nebo windsurfing, i přesto je to sport, ktery dokáže vysílit. Navíc velké vlny si s vámi pohou hravě pohrát. Součástí je proto také jakási šňura, kterou si mužete připevnit ke kotníku a SUPík vám tak neuplave, podobně jako na klasickém surfu.