Trasy okolo Gardy

Míst, kam se na Gardě podívat a které navštívit je opravdu mnoho. Každý si jistě vybere to, co ho zajímá. Napovědět Vám jistě může jiná část webu, To nej z Gardy. Někdy člověk nemá času nazbyt, ale chce to vidět co nejvíce, proto jsem připravil 5 doporučených tras, na kterých budete poznávat kombinace přírody, kultury a krásných měst. Určitě to není vše, co byste měli navštívit, mnoho zajímavostí na trasách by si zasloužilo více času na návštěvu, ale jako návod trasy poslouží jistě dobře. Všechny jsou koncipované pro jízdu autem a trasa je orientační, vždy se spoléhejte na aktuální dopravní situaci v místě. Pro otevření seznamu lokalit klikněte na ikonu vlevo nahoře v jednotlivých mapách, případně klikněte přímo na číselnou ikonu.

 

Gardesana Occidentale a 5 (6) jezer

První trasa vede téměř polovinou po známe silnici Gardesana Occidentale. Ta je sama o sobě povážávana za jednu z pamětihodností na Gardě, je tvořena neuvěřitelným množství tunelů, které jsou vytesány přímo do břehů Gardy. Nezapomeňte si něco na koupání, cestou potkáte mnoho jezer a hned to první je na vodní hrátky nejoblíbenější. Lago di Tenno je nejteplejší jezero v oblasti. Uvidíte také krásné jeskynní vodopády Cascata Varone. Pak již následuje zmiňovaná Gardesana Occidentale s řadou měst. Tento okruh si je možné zkrátit přes uměle vytvořené jezero Lago di Valvestino. Na druhé straně hor na vás čekají celkem 3 krásná jezera.

Gardesana Orintale a až na jih

Druhá trasa lemuje jezero z opačné strany. Těšit se můžete především na krásné výhledy na hladinu Gardy. Cesta začíná v Torbole, což je mekka windsurfařů a pokračuje do druhého věhlesného windsurfařského střediska Malcesine. Odtut se lze lanovkou dopravit na Monte Baldo (pozor bývají zde fronty). Podél Gardy se přes řadu měst dostanete až do Peschiery, odkud je nejlepší se okolo hor vrátit na sever po dálnici.

Po Trentinu

V severní trase se mírně vzdálíme od Gardy. Začneme v již zmiňované Torboli a přesuneme se do krásného městečka Arco, které je rájem horolezců. Doporučit lze zastávku na u místního hradu na městem. Hradů potkáme cestou více. Ten druhý ční nad osadou Dro a jmenuje se Drena (mimochodem k němu vede nádherná via ferrata). Jezer není nikdy a několik jich cestou také potkáte. Asi nejhezčí je Lago di Toblino se stejnojmenným Hradem. Cesta zpět vede opět nejrychleji po dálnici (pokud zbýva čas, můžete zkusit sjet a navštívit Trento nebo Rovereto).

Údolím řeky Mincio

Jižní trasa Vás zavede do tradiční vinařské oblasti. Cestou uvidíte krásné vesničky střižené v místním klasickém stylu a několik městeček včetně hradu u Ponti sul Mincio. Navštivte též Parco Giardino Sigurta, což je okraný park obecně považovaný za jeden z nejhezčích v Evropě. U Solferina proběhla známá bitva za nezávislost Itálie v roce 1859. Až budete v Desenzanu, nezapomeňte na místní promenádu. V San Martinu se můžete těšit na vyhlídku z 65 metrové věže.

Po Valtenesi

Poslední trasa vede opět podél Gardy, po jejím jihozápadním břehu. Pro tuto oblast je typycké vinařství a především pláže, které si v mnohém nezadají s těmi u moře. Navštívíte celkem 7 krásných měst. Končit budete v Desenzanu, což je největší město při březích Gardy. Jeho promenáda přímo vybízí k večerní procházce nebo návštěvě některé z místních skvělých restaurací.