Jezera okolo Lago di Garda

Lago di Garda není v této oblasti jediným jezerem. Ač se jedná o největší a turisticky nejnavštěvovanější jezero, v jeho okolí najdete krásná menší jezera, která stojí za to navštívit. Určitě bych vám doporučil udělat si výlet na Lago di Ledro či krásné Lago di Tenno.

 

Lago di Ledro

Sportovci mířící do oblasti Gardy mnohdy kempují nebo se ubytovávají v penzionech právě u Lago di Ledro. Díky své poloze je považováno za ideální nástupní bod především pro cyklistiku nebo horskou turistiku. Je samozřejmě mnohem menší než Garda, ale má co nabídnout i vodním sportovcům. Je zde o poznání větší klid, který je dán menším turistickým ruchem. Krásu jezera Ledro umocňují vysoké štíty hor, které se zrcadlí na hladině. Okolní Valle di Ledro patří k nejzelenějším údolím v Itálii.

Právě kombinace krásné přírody, horských masivů a průzračného jezera dělají z Ledra velmi zajímavou alternativu ke Gardě. Přímo u jezera je mnoho ubytovacích kapacit a sportovního vyžití. Na jezeře je oblíbený mimo jiné také jachting. Z adrenalinových zážitků zde můžete vyzkoušet kaňonyng nebo paragliding. Pokud chcete k Ledru vyrazit s dětmi, určitě nebudete zklamaní. Díky klidnému okolí je právě Ledro vyhledávané rodinami s dětmi. Na plážích zde najdete spoustu zábavy pro děti v podobě různých prolézaček a parků. Samozřejmě je k dispozici i několik půjčoven s nejrůznějšími šlapadly. Ledro je také velmi přívětivé ke čtyřnohým miláčkům. Patří mezi 20 oblastí, které jsou italským Ministerstvem turismu označovány jako animal friendly. Znamená to například samostatnou psí pláž a žádné problémy při ubytování nebo vstupu do restaurací.

K Lago di Ledro se od Gardy dostaneme nejlépe z Rivy del Garda po silnici ss240. Ta nás nejprve zavede do poměrně dlouhého tunelu, který příkře stoupá až k vesničce Biacesa di Ledro (která je mimochodem výchozím bodem pro několik via ferrat, např Cima Rocca nebo Cappy). Po stejné silnici pokračujeme přes Pre a Molinu di Ledro až k samotnému jezeru. Od Gardy vede k Ledru také velmi známá cyklotrasa Strada del Ponale.

Lago di Tenno

Lago di Tenno je sice malé, ale o to krásnější. Díky své průzračně čisté a až neuvěřitelně modré barvě vody patří k jednomu z nejkrásnějších jezer Itálie. Tenno je celkem mělké, a proto je jeho teplota vyšší než v okolních jezerech. V letních měsících je tedy velmi vhodné ke koupaní. Okolo se táhnou čisté travnaté nebo kamenné pláže, které jsou hlídané plavčíky. Na plážích nechybí stánky s občerstvením, lavičky nebo sociální zařízení.

Tenno má rozlohu zhruba 3 kilometry čtvereční. V turistické sezoně je však často velmi přeplněné. Ani to by vás ale od jeho návštěvy nemělo odradit. Zajímavostí je například tennský ostrůvek, který se v posledních letech stává na několik měsíců poloostrovem spojeným s pevninou jen úzkou cestičkou. Parkoviště se nachází přímo u Tenna a je placené. Jedná se o poměrně velké parkoviště (což mimo jiné znamená, že se k Tennu někdy trochu projdete). Parkovat se dá také na dalším, o něco vzdálenějším, placeném parkovišti nebo zdarma přímo v obci Tenno. K Tennu se od Gardy dostanete nejlépe opět z Rivy del Garda po silnici ss 421. Projedete vesnicemi Tenno a Ville del Monte. Lago di Tenno poté bude po pravé straně. Alternativně lze k Tennu dojet také po silnici sp37, na kterou se dostaneme ze stejné cesty jako na Ledro (ss240), ale před vjezdem do tunelu odbočíme vlevo na sp37.

Lago di Loppio

Lago di Loppio je asi nejméně zajímavým jezerem v oblasti Gardy. Ono totiž už ani tak docela jezerem není. V roce 1954 bylo zcela vypuštěno kvůli stavbě tunelu z Mori do Torbole. Při silnějších deštích se sice mírně plní, ale dlouhodobě se jedná spíše o velký mokřad. Lago di Loppio je mimo jiné významným biotopem, kde roste mnoho druhů dřevin a nalézá zde útočiště mnoho živočichů. K Loppiu vede od Gardy příkrá silnice ss240 z Torbole (z kruhového objezdu jediný výjezd do kopce).

Lago di Valvestino

Jezero Valvestino se nachází poměrně blízko od Gardy. Více než které jiné připomíná norské fjordy. Lago di Valvestino však není jezerem, ale umělou přehradní nádrží s vodní elektrárnou (roční produkce až 80 GWh). Nad přehradou se klene most Cola, který byl vystavěn v roce 1959, ještě předtím, než byla otevřena samotná přehrada. Ta byla dokončena až v roce 1963. Jezero je dosti izolované a prakticky přírodní. Turistický ruch zde tedy nečekejte. Lago di Valvestino je nejlépe dostupné z Gargnana po silnici SP9.

Lago d’Idro

Lago d’Idro je od Gardy již poměrně daleko. Jedná se ale o druhé největší jezero v této oblasti. Idro je poměrně oblíbené i mezi turisty. Jeho rozloha je 11 kilometrů čtverečních a dosahuje hloubky až 122 metrů. S nadmořskou výškou 368 metrů nad mořem je nejvýše položeným předalpským jezerem v Itálii. Lago d’Idro je obklopeno převážně zalesněnými horami. Jezero v současné době čelí problémům s eutrofizací, tedy obohacováním povrchových vod o nechtěné živiny. Jejím důsledkem je přemnožení planktonu. Jezero proto nemá blankytně modrou vodu, jako například Ledro.